Samsun Üniversitesinde Mezuniyet Gururu

Samsun Üniversitesi, kuruluşundan sonra yükseköğrenim hayatına başlayan ilk öğrencilerini mezun etmenin büyük gururunu yaşadı.

Samsun Üniversitesinde 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni gerçekleştirildi. Üniversite, öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerini, düzenlediği görkemli mezuniyet töreniyle uğurladı. Mustafa Dağıstanlı Spor Salonunda gerçekleştirilen mezuniyet töreninde öğrencilerin ve ailelerinin heyecan ve mutluluğuna tüm şehir tanıklık etti. Üç fakülte, bir yüksekokul ve bir meslek yüksekokuluna bağlı 20 farklı bölüm ve programdan 352 öğrenci mezun oldu.

Samsun Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Törenine Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Prof. Dr. Ali Bilgin, Prof. Dr. Salih Kesgin, Genel Sekreter Doç. Dr. Adem Soruç, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Çağan, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul Çam, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Aktaş, Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Erdem Emin Maraş, Kavak Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bilal Sungur, Ak Parti İl Başkan Vekili Ender Gür, MHP İl Başkanı Osman Kandıra, Samsun Üniversitesi Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ersin Köksal, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi İsa Bozçelik, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütçü, Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener ve diğer protokol üyeleriyle beraber akademisyenler, idari personeller, öğrenciler ve aileleri yoğun bir katılım gösterdi. İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Kavak Meslek Yüksekokulu öğrencileri eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun oldu ve renkli görüntülere sahne olan mezuniyet töreninde öğrencilerin haklı gururu objektiflere yansıdı.

Genç mezunların tören alanına coşkuyla girişinden sonra program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmalarını Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın’ın yapmasının akabinde mezun öğrenciler adına konuşmalarını 2022-2023 Akademik Yılı birincisi Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencisi Mehmet Arslan gerçekleştirdi.

Rektör Aydın: “Türkiye’nin aydınlık geleceği ve Türkiye Yüzyılını gerçekleştirecek ana aktörler sizlersiniz. ”

Açılış konuşmalarını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Mahmut Aydın Samsun Üniversitesinin kuruluşundan sonra yükseköğrenim hayatına başlayan ilk öğrencilerini mezun etmenin gurur ve mutluğunu yaşadığını belirterek, “Bu anlamlı günde öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı ve öğrencilerimizin elleri öpülesi ailelerini tebrik ediyorum. Mezunlarımız çok çalışarak, öğretim elemanlarımız nitelikli toplum için nitelikli bilgi ve becerilerle onları donatarak ve ailelerimiz de maddi ve manevi ciddi fedakârlıklarda bulunarak bu anlamlı günün beklentisi içerisindeydiler. Evlatlarımız, bugün bilgi ve becerilerle donanmış, geleceğe her anlamda hazırlanmış, bundan sonraki hayatlarında ve kariyerlerinde yüksek ahlaki ilkeleri kendilerine amaç edinmiş nitelikli fertler olarak karşımıza çıktılar. Böyle pırıl pırıl gençler yetiştirdikleri için üniversitem ve şahsım adına öğretim elemanlarımıza ve ailelerimize tekrar en kalbi duygularımla teşekkür ediyorum. Ve sevgili öğrencilerimiz; Türkiye’nin aydınlık geleceği ve Türkiye Yüzyılını gerçekleştirecek ana aktörler sizler olacaksınız, iyi ki varsınız, iyi ki buradasınız ve iyi ki bizlerlesiniz. Yolunuz açık olsun!” dedi.

Törende mezun öğrenciler adına konuşma yapan 2022-2023 Akademik Yılı Birincisi, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencisi Mehmet Arslan, yükseköğrenimin sadece belirli duvarlarla çevrili fiziksel mekândan ibaret olmadığını ifade etti. Samsun Üniversitesinde bilgi, görüş ve öneri akışlarının kesintisiz yatay ilişkilerle örgütlendiği ve fikir özgürlüğünün en üst düzeyde olduğu “Duvarsız Üniversite” modeli sayesinde, eğitim ve öğretimin hem akademik hem de sosyal hayatında kendisine yol gösteren en değerli kazanımlardan biri olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu dereceye girenlere hediye ve diplomaları verildi. İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Kavak Meslek Yüksekokulu birincileri sırasıyla, Merve Temiz, Mehmet Arslan, Erkan Öztürk ile Barış Şener, Zafer Şimşek ve İnci Önem’e Rektör Aydın; ikincileri Kübra Aksu, İrşat Baki Özdal, Alkım Civelek, Nurgün Bilgin ile Fatih Şensan ve Ruşen Bayraktar’a 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu ve üçüncüleri Ayşe Sıla Çınar, Özcan Kaan Özdirek, Aslıhan Caner, Aysu Tatar ve Berkay Esen’e Ak Parti Samsun İl Başkan Vekili Ender Gür ile MHP Samsun İl Başkanı Osman Kandıra hediye ve diplomalarını verdiler.

Fakülte birincileri mezuniyet yaş kütüğüne isim etiketlerini çaktıktan sonra mezun olan tüm öğrenciler bölüm bölüm çağrılarak başarı belgelerini öğretim üyelerinin elinden aldılar. Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, bütün öğretim elemanlarının ve çiçeği burnunda mezunların ve ailelerin de katıldığı geniş bir kortej eşliğinde sahile doğru hareket ederek  bir geleneği oluşturacak Atakum Sahil Yolunda “Mezuniyet Yürüyüşü”nün ilkini gerçekleştirdiler. Mezuniyet şölenlerinin bir klasiği olan Kep Atma seremonisiyle deniz kenarında heyecan doruğa çıktı. Tören, ailelerin ve öğrencilerin mezuniyet hatırası fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

 

 

08 Temmuz 2023
404 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Öğrenci Destek Hattı